Poradnik w podróży v.1.00


    1. Wybór miejsca na spędzenie wakacji

    Nigdy nie dokonuj wyboru tylko na podstawie oferty przedstawionej na ulotce reklamowej czy w katalogu.
    Plany wyjazdowe najlepiej zacząć snuć od wyboru kraju do którego chce się jechać a dopiero potem można szukać hotelu - nigdy odwrotnie.
    Jeśli już wiesz jaki kraj chcesz zobaczyć przeszukaj oferty jakie są dostępne w biurach podróży. Przejrzyj katalogi i oferty w Internecie. Zdarza się, że za pobyt w tym samym okresie i w tym samym hotelu różne biura podróży oferują różne ceny.
    Nie dokonuj wyboru pochopnie.


    Hotel.

    Jeżeli wpadł Ci w oko jakiś fajny hotel - sprawdź go dokładnie.
    Zdjęcia hoteli przedstawiane w ofertach pokazują tylko same superlatywy dyskretnie tuszując to czego klienci raczej nie powinni widzieć. Nie decyduj się na wybór tylko na podstawie jednego, czy dwóch zdjęć, które umieszczone są w katalogu. Zdarza się, że zdjęcie basenu zrobione aparatem z obiektywem szerokokątnym znacznie go powiększa.
    Przy wyborze hotelu sprawdź czego możesz spodziewać się na miejscu.
   Sprawdź, czy przypadkiem Twój "upatrzony" hotel nie jest w remoncie. Jeśli nie to sprawdź, czy wokół nie trwają przypadkiem jakieś prace budowlane. Może się zdarzyć, że wylądujesz w wyśnionym hotelu i dostaniesz pokój z widokiem na plac budowy - chyba średnia przyjemność.
    Zorientuj się w jakiej lokalizacji leży hotel. Pamiętaj, że może się zdarzyć, że wylądujesz w hotelu, który zgodnie z nazwą leży w danej miejscowości, podczas gdy w rzeczywistości leży kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów na pustyni z dala od wszystkiego. Będziesz wtedy skazany jedynie na program animacyjny hotelu, lub - jeśli będziesz chciał pojechać do miasta - na prawdziwą wyprawę.

    Sprawdź jakie jest napięcie w miejscowej sieci elektrycznej i jakiego typu gniazdka elektryczne są stosowane w hotelu. To bardzo ważne! W większości miejsc wakacyjnych napięcie wynosi 220V. W niektórych krajach prąd ma napięcie 110V i inne. Stosowane są gniazdka elektryczne według standardów brytyjskich i amerykańskich - wtedy należy zaopatrzyć się w odpowiednią "przejściówkę". Warto zaopatrzyć się w nią jeszcze przed wyjazdem a nie na miejscu.
    Sprawdź w jakim zakresie napięcia pracują Twoje ładowarki do akumulatorków, kamery, czy laptopa. Jeśli jedziesz do kraju w którym napięcie zasilania wynosi 110V, bez odpowiedniej ładowarki, która świetnie pracuje w Polsce, ale np. nie na Dominikanie nie naładujesz żadnych akumulatorków.

    Basen.

    Zorientuj się, czy hotel ma basen, jakiej jest wielkości (w sezonie z reguły jest dużo gości i w hotelach z małymi basenami trudno znaleźć odrobinę miejsca dla siebie w wodzie. :-). Zorientuj się, czy są leżaki, a jeśli tak to czy są płatne, czy darmowe. Nam może to wydawać się dziwne ale są hotele w których nie ma leżaków przy basenie.
    Sprawdź, czy przypadkiem w okresie w którym planujesz wakacje hotel nie przewiduje jakichś większych prac renowacyjnych basenu.
    Sporo hoteli dysponuje podgrzewanymi basenami. Podgrzewanie wody zależne jest jednak od warunków atmosferycznych i leży w gestii dobrej woli hotelu. W wielu hotelach nigdy nie ma tylu leżaków i parasoli przy basenie ilu jest gości hotelowych. Kto pierwszy ten lepszy - jednak "rezerwowanie" leżaków nie jest mile widziane.

    Plaża

    Nie zapominaj o plaży. Dowiedz się, czy hotel ma własną plażę. Jeśli nie - będziesz skazany na plażę publiczną. Tu też musisz sprawdzić, czy są leżaki. Zorientuj się jak daleko jest plaża i czy przypadkiem dystans ten nie jest na tyle duży, że trudno dojść tam na piechotę. Bardzo często zdarza się, że plaża jest o kilkaset metrów od hotelu, a nierzadko kilometr i więcej.
    Poszukaj zdjęć przedstawiających plażę w Internecie ludzi, którzy już kiedyś byli w tym hotelu. Ich zdjęcia z reguły nie "upiększają" okolicy a pokazują jak jest naprawdę. Jeśli nie lubisz opalać się na kamieniach, sprawdź, czy na plaży jest w ogóle piasek. Często plaża oznacza po prostu żwirowisko, albo wręcz głazowisko na brzegu.

    Wyżywienie

    Z reguły istnieje możliwość wykupienia wycieczki bez wyżywienia lub z 1, 2 bądź 3 posiłkami dziennie. Najszerszą formą jest tzw. all inclusive (wszystko w cenie). Jeśli znajdziesz w ofercie informację, że hotel oferuje śniadanie kontynentalne - pamiętaj, że to oznacza na śniadanie pieczywo, masło, dżem i kawę lub herbatę - i tyle... :-). W hotelach o wyższym standardzie śniadania oferowane sa w formie bufetu.
    All inclusive oznacza, że cena obejmuje zazwyczaj 3 posiłki dziennie, przekąski w ciągu dnia w barach na terenie hotelu oraz napoje (z reguły bezalkoholowe oraz alkohole lokalne). W zależności od kraju do którego jedziesz oferta all inclusive oznacza co innego. Jeśli wybierasz się na Dominikanę możesz spodziewać się wyboru mogącego przyprawić o zawrót głowy od bogactwa oferty ale możesz trafić na kraj w którym nie uświadczysz w ofercie all inclusive zbyt dużego wyboru. Kilka sikaczy, cola, sprite i woda mineralna. Dowiedz się na co możesz liczyć na miejscu.
    Każdy kraj posiada swoje specyficzne tradycje kulinarne. Podczas podróży trzeba nastawić się na kuchnię typową dla danego regionu, często znacznie odbiegającego od polskich przyzwyczajeń. W większości hoteli zabrania się wnoszenia napoi i jedzenia na teren hotelu.

    Pokój

    W niektórych hotelach pokoje dwuosobowe wyposażone są w małżeńskie łóżka sypialne, które posiadają jedną wspólną pościel. Zdarza się też, że łóżka (małżeńskie, lub pojedyncze) są na stałe przymocowane do podłogi.
    W niektórych hotelach korzystanie z lodówki lub klimatyzacji jest dodatkowo płatne. Jeśli lodówka jest wypełniona napojami, to przy opuszczaniu hotelu zostanie wystawiony rachunek za spożyte artykuły. Wyposażenie pokoi obejmuje często TV oraz bezpłatny aparat telefoniczny jednak bezpłatne jest jedynie telefonowanie w obrębie hotelu oraz odbieranie rozmów. Do rachunków za rozmowy miejskie, międzymiastowe i zagraniczne hotel dolicza dodatkowo prowizję.
    Sprzątanie pokoi obejmuje zamiatanie i mycie podłogi, odkurzanie, sprzątanie łazienki, opróżnienie pojemnika na śmieci i ścielenie łóżek. Ręczniki i pościel zmieniane są zwykle raz lub dwa razy w tygodniu. Pozostawienie ręcznika na podłodze oznacza dla serwisu sprzątającego prośbę o jego wymianę.
    Sprawdź, czy w pokoju jest klimatyzacja a jeśli już wiesz że jest to czy jest ona wliczona w cenę, czy dodatkowo płatna.

    Biuro podróży.

    Jeśli biuro podróży z którym wybierasz się na wakacje to znane i renomowane biuro - raczej nie masz się czego obawiać. Jeśli jest inaczej spróbuj się dowiedzieć czegoś więcej o Twoim Tour Operatorze.
    Sprawdź w Internecie, czy biuro należy do Izby Turystyki.
    Zorientuj się kto ubezpiecza Twoją podróż i na jaką kwotę.
   Zdarza się że wielkość ubezpieczenia wynosi jedynie 1000 euro. W razie problemów możesz wtedy starać się o odszkodowanie jedynie do kwoty na jaką zostałeś ubezpieczony - nic więcej. A droga do odzyskania Twoich pieniędzy może być długa, kręta i trudna.
    Przed dokonaniem zapłaty spytaj o możliwość wykupienia ubezpieczania od rezygnacji. Jeśli nie zrobisz tego od razu to później nie będziesz miał takiej możliwości. Wykupienie takiego ubezpieczania możliwe jest jedynie w chwili zapłaty za wycieczkę. W razie nieprzewidzianych problemów i konieczności rezygnacji z wyjazdu na wakacje poniesiesz mniejsze straty niż bez ubezpieczenia.
    Dowiedz się czy na miejscu będziesz mieć opiekę polskojęzycznego rezydenta. To bardzo ważne jeśli nie znasz języków obcych. W przeciwnym razie nie będziesz mógł się porozumieć ze swoim opiekunem nawet w najdrobniejszych szczegółach nie mówiąc już o problemach, które niestety mogą Cię spotkać na miejscu.

    2. Przed wyjazdem

    Pakownie walizek

    Jeśli jedziesz z osobą towarzyszącą, mężem, czy żoną - podzielcie się swoim bagażem i spakujcie się w ten sposób, że każdy będzie miał swoje rzeczy w obu bagażach. W razie zaginięcia jednego bagażu nie zostaniecie z niczym.

    O czym warto nie zapomnieć podczas pakowania się.

    Paszport, dokumenty podróży, gotówka w dolarach lub euro, "smary" do opalania, podstawowe lekarstwa, maska i rurka do pływania, ewentualnie płetwy, zapasowe akumulatorki do aparatu fotograficznego, czy kamery, ładowarka do akumulatorków i telefonu komórkowego, osobisty zestaw kosmetyków, ewentualnie obuwie do chodzenia po rafach, okulary przeciwsłoneczne itp.

    3. Na miejscu

    Po wylądowaniu na miejscu powinien czekać na Ciebie przedstawiciel biura podróży. Twoje biuro powinno zapewnić Ci transport z lotniska do hotelu. Często jest to tzw. transport zbiorowy, co oznacza, ze jeden autokar odwozi turystów do kilku hoteli. Podobnie jest przy powrocie.
    Rezydent powinien udzielić Ci podstawowych informacji o Twoim pobycie. W dniu przylotu, lub w dzień następny zorganizować spotkanie organizacyjne na którym zaoferuje Ci wycieczki fakultatywne. Najlepiej nie decydować się na nie od razu. Sprawdź oferty innych biur podróży.
    Często na hotelowej tablicy ogłoszeń reklamuje się kilka biur - także polskich - oferujących te same wycieczki za inne pieniądze. Nie ma obowiązku wybierania się na wycieczki fakultatywne z tym samym biurem podróży u którego wykupiło się wakacje.

    4. Powrót

    Jeśli chcesz przywieźć z wakacji jakąś pamiątkę, to pamiętaj, że istnieje lista roślin i zwierząt objętych ochroną. Jeśli złapią Cię na lotnisku z pamiątką "niedozwoloną" możesz mieć spore nieprzyjemności.

    Oto lista roślin i zwierząt objętych ochroną:
       - orchidee i sukulenty (np. kaktusy i aloesy)
       - endemiczne gatunki roślin
       - żywe lub spreparowane ptaki
       - futra dzikich kotów i niedźwiedzi
       - żółwie morskie i wodne, węże, krokodyle, kajmany i warany oraz produkty wykonane z ich skór (bransoletki, buty, torebki itp.)
       - upominki z korali (np. łańcuszki), określone gatunki muszli i ślimaków
       - motyle, określone gatunki owadów
       - kawior.stat4u

 
Copyright 2007 SOPAWTEX. All rights reserved.