Kuba - wyspa jak wulkan gorąca- 2008_06_15-3001 UNa kubie jest wiele takich pojazdów z lat 50-tych.


          No i w końcu powróciliśmy na nasze ukochane Karaiby :-) Tam moglibyśmy żyć (chociaż niekoniecznie na Kubie z racji komunistycznego ustroju... no może za jakieś 20 lat, bo my już przecież to wszystko kiedyś przerabialiśmy)... no ale cóż... proza życia. Kiedyś trzeba było jednak do domu powrócić.
        Kuba jest największą wyspą Wielkich Antyli i swoim kształtem przypomina krokodyla wygrzewającego się w słońcu Karaibów: głowa cielska o długości 1250 km skierowana jest na wschód i ma szerokość 190 km, a ogon sięga 30 km. Wzdłuż grzbietu leżą Bahamy, a inne sąsiednie wyspy to: Haiti - na wschód, Jamajka - na południe oraz Key West (Floryda)- 148 km na północ.
Wybrzeże stanowi prawie 300 plaż, a w prowincji Guantanamo rozciąga się pustynia, która obfituje w różne gatunki kaktusów.
         Wobec Kuby trudno pozostać obojętnym - wyspa zachwyca i chwyta za serce każdego, kto choć próbuje ją zrozumieć. Dźwięk bębnów conga do późnej nocy, słodki rum, aromat ręcznie zwijanych cygar, tętniące życiem kluby nocne, muzyka dobiegająca niemal z każdego okna i reszcie ludzie - pełni ciepła, uczuciowi i otwarci - to największe atuty tego magicznego miejsca. Ale Kuba ma również ciemną stronę: sfrustrowani młodzi Kubańczycy ryzykujący życie dla lepszej przyszłości, przestarzały ustrój komunistyczny, żywność na kartki, represje polityczne, uparty, były już dyktator (choć nowy wcale ponoć nie jest lepszy...), pomniki Lenina, hasła komunistyczne na każdym kroku, rozpadające się budynki, puste półki sklepowe,
długie kolejki, zatłoczone autobusy...możnaby tak wyliczać w nieskończoność...aaa i oczywiście nie można zapomnieć o wspaniałych, amerykańskich krążownikach szos z cudownych lat 50-tych.
         Dziś izolacja powoli odchodzi w przeszłość, a Ministerstwo Turystyki dokłada wszelkich starań, aby wyspa ponownie stałą się atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Dla większości przybyszów Kuba to po prostu fantastyczny cel urlopowy, ale w przeciwieństwie do innych miejsc, ta karaibska wyspa zapada w serce, budzi emocje - czasami bardzo skrajne - i nie pozwala o sobie zapomnieć. Warto tam pojechać, aby osobiście to sprawdzić...

*****************************************************************************************

Zdjęcia z Kuby - zobacz »statystyka

 
Copyright 2007 SOPAWTEX. All rights reserved.