KRAKOWSKI KAZIMIERZ 2008_02_14 01 Ulica Szeroka nr 1


     Krakowski Kazimierz po prostu nas zauroczył... Jest on miejscem szczególnym, został bowiem ukształtowany przez bliskie, kilka wieków trwające sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Żydzi, którzy pojawili się na Kazimierzu w 2 połowie XIV w., do pierwszych lat XIX w. mieszkali tam na terenie odrębnego "żydowskiego miasta". Był on autonomiczną enklawą rządzoną przez rabinów i obieralną starszyznę, mającą nad sobą tylko władzę króla, sprawowaną w jego imieniu przez wojewodę krakowskiego.

   
    Kazimierz to bardzo szczególne i niezwykłe miejsce, inspirujące i interesujące, różnorodne pod względem społecznym, architektonicznym, kulturowym i religijnym. Historia przeplata się tutaj z życiem współczesnym na każdej ulicy i w każdym domu...

    
    Dzisiaj, pełno tu stylowych restauracji, oryginalnych pubów, małych, przytulnych hotelików, pensjonatów i ciekawych galerii. Coraz więcej artystów przeprowadza się na Kazimierz, odnajdując tutaj unikalną atmosferę i niepowtarzalny klimat. I coraz więcej tutaj turystów, dla większości których zobaczenie Kazimierza jest takim samym obowiązkiem jak spacer po Rynku Głównym i wysłuchanie hejnału z wieży mariackiej.

*****************************************************************************************

Zdjęcia z Krakowskiego Kazimierza zobacz »statystyka

 
Copyright 2007 SOPAWTEX. All rights reserved.