Jastarnia 2007_09_01-15. 01 Na plaży przy naszym hotelu.JPG
"Spokój, wypoczynek i miłość... tylko w Jastarni."


     Jastarnia, jako osada, pojawiła się w przekazach pisemnych już w 1378 roku, przy okazji wystawienia przez Krzyżaków przywileju dla Helu, pod nazwą Osternas. źródła inwentarzowe z 1678 roku podają już nazwę Jastarnia, informując, że Jastarnię zamieszkuje 81 osób, w tym 18 rybaków. W owym czasie status rybaków był nieco inny, niż w obecnych czasach, ponieważ niegdyś rybacy otrzymali od króla Jana III Sobieskiego przywilej, który zwalniał ich przed daninami i robociznami oraz dodatkowymi obciążeniami.
    Z ludnością rybacką związana jest znana do dziś nazwa maszoperia. Nazwa ta pochodzi od holenderskiego słowa matschopij i oznacza spółkę, związek Kraj ten wyróżnia się niezwykłym pięknem krajobrazu.
    W Jastarni utworzono 6 maszoperii o nazwach: Konkowa, Pieprowa, Filipowa, Hermanowa, Jakubkowa i Richardkowa. Jastarnia, od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, była wioską rybacką. Jej sytuacja zaczęła zmieniać się wraz z odzyskaniem przez Polskę wolności, gdyż dopiero wtedy na tych terenach nastąpił rozwój turystyki, do czego niewątpliwie przyczynił się budowa linii kolejowej. To z kolei spowodowało szybki wzrost liczby mieszkańców oraz rozwój zaplecza turystycznego w postaci obiektów budowlanych, pensjonatów, utwardzonych ulic, sklepów, poczty.

62 Kuter rybacki.JPG
    Pomiędzy Jastarnią, a Borem (drugą częścią Jastarni należącą do Helu i Wolnego Miasta Gdańska) wybudowano port rybacki, w którym uruchomiono przystań żeglarską.
    W roku 1954 Jastarnię i Bór połączono w jedną miejscowość Jastarnię. Następnie do Jastarni dołączono Kuźnicę i Juratę, łącząc te trzy miejscowości w jedną gminę, zwaną Jastarnią, która w 1973 roku otrzymała prawa miejskie.
    Obecnie Jastarnia, położona w centralnej części Półwyspu Helskiego, jest miastem i gminą. Według danych z lutego 2007 roku, gmina liczy 4050 stałych mieszkańców. Jastarnię zamieszkuje 2763 osoby, w Kuźnicy stałych mieszkańców jest 630, a w Juracie 657.
    Gmina Jastarnia przyciąga liczne rzesze odwiedzających turystów. To na nich czekają miejsca w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, a także w kwaterach prywatnych. Całość oferty uzupełnia infrastruktura okołoturystyczna, w tym wypożyczalnie sprzętu, szkółki surfingowe, a przede wszystkim restauracje, kawiarnie i bary, które oferują specjały kuchni regionalnej (my polecamy smakowitego sękacza).
    Jastarnię w okresie sezonu letniego odwiedza około 25 tysięcy turystów dziennie. Niektórzy z nich wracają tu rokrocznie. My byliśmy w Jastarni już po raz czwarty :-).

07 Zachód słońca widziany z Jastarni.JPG
    Jastarnia posiada niepowtarzalny klimat. Kręte uliczki pośród starej zabudowy, nowe pensjonaty i hotele, port rybacki z mariną jachtową, a przede wszystkim szerokie plaże, sosnowy las, morze i zatoka to walory, które przyciągają turystów chcących dobrze odpocząć.


Serdecznie polecamy!*****************************************************************

Zdjęcia z Jastarni zobacz »

 
Copyright 2007 SOPAWTEX. All rights reserved.